XOSL jak na to a FAQ v1.00 CZ

napsal Filip Komar (filip.komar@email.si)
I. Na úplný začátek

II. Spouštění (Boot) OS z logického oddílu

III. Vytváření oddílů

IV. Instalace vícero operačních systémů na jeden počítač

V. Limit 1024 cylindrů

VI. Různé

VII. Shrnutí

VIII. Odkazy

IX. Obchodní známky

X. Poděkování

XI. Historie


I. Na úplný začátek

Tato příručka je ABSOLUTNĚ BEZ ZÁRUKY, je distribuována pod podmínkami licence GNU General Public License (GPL). Občas si zkontrolujte, zdali již není novější verze této příručky. Neváhejte mi poslat e-mail na adresu filip.komar@email.si s dotazy, komentáři, problémy, kladnými zkušenostmi, řešeními, názory, dodatky, slovy díků atd...


Předtím než vůbec něco začnu, bych chtěl vědět, jestli mohu XOSL nainstalovat, aniž bych musel něco znovu přeinstalovat?

Ano můžete, ale až si pořádně přečtete dokumentaci ke XOSL.


Řekněte mi krátký doporučený postup při instalaci více operačních systémů a multibootu (možnost spouštění více OS na jednom počítači)

 1. Vytvořte oddíly
 2. Nainstalujte XOSL
 3. Vytvořte Boot položky před instalacemi (skrývání oddílů ostatních operačních systémů je vřele doporučeno)
 4. Obnovte instalaci XOSL - pakliže byla přepsána.

Malý trochu obtížný příklad, popisující jak nainstalovat Windows NT, Windows 98, Windows 2000 & Redhat Linux 6.1:

 1. Nainstalujte Windows 98 na primární oddíl.
 2. Nainstalujte XOSL.
 3. Vytvořte další primární oddíl a nastavte ho jako "Aktivní".
 4. Pro jistotu, skryjte oddíl s Windows 98.
 5. Nainstalujte Windows NT4 (za použití opravného balíčku - Service Packu 4 ATAPI driver) na logický oddíl, přičemž NT zavaděč umístěte na primární oddíl.
 6. Nainstalujte Windows 2000 na další logický oddíl (W2000 dokáží zavaděč systému sdílet s Win NT).
 7. Nainstalujte Linux na další logický oddíl - zavaděč LILO do stejného log.oddílu.

Důležité tipy & triky


II. Spouštění systému (Bootování) z logického oddílu


Jak nainstalovat a spouštět Windows 9x z logického oddílu?

Není to bohužel možné - přímo instalovat systém Windows 9x do logického oddílu a to kvůli chybě "SU 013 Error". Avšak pozor, jsou možnosti jak k tomu Windows přinutit, jen je nutno je ošálit:

Překopírujte primární oddíl s již nainstalovanými Windows do logického oddílu a přeneste na logický oddíl systém. Viz následující podrobný postup:

 1. Připravte si jeden primární oddíl pro instalaci Windows 9x a samozřejmě jeden oddíl logický pro budoucí běh Windows 9x. Máte li již oddíl D: a chcete ho pro tyto účely využít, použijte tento oddíl jako oddíl s budoucím novým C:. Také si dejte pozor na omezení 1024 cylindrů!
 2. Nainstalujte Windows 9x pokud jste již tak neučinili. Překopírujte c: do nově připraveného oddílu. Tato operace může být choulostivá. Je-li prováděna v DOSu (lepší způsob), musíte obnovit dlouhá jména a atributy (programem DOSLFNBK). Budete-li kopírovat pod Windows (jednodušší způsob) musíte přeskočit soubory jako je odkládací soubor (obvykle pod názvem win386.swp) jinak nastane při kopírování chyba. Ujistěte se, že opravdu kopírujete všechny soubory a složky (adresáře) včetně systémových a skrytých souborů. Zachovejte atributy těchto souborů. Ranish Partition Manager dovede fyzicky kopírovat (klonovat) oddíly, ale úplně jsem to ještě neotestoval.
 3. Přeneste na svůj nový oddíl systém: z příkazového řádku "sys ?:" (otazník nahraďte Vaším novým oddílem. Neobávejte se o to, že se tím nový oddíl nastaví jako aktivní.
 4. V XOSL, pozměňte Vaší Boot položku tak, aby byly ostatní existující primární oddíly skryty - tedy kromě rozšířeného oddílu (ten obsahuje onen logický oddíl) a potom se pokuste spustit (nabootovat) systém z logického oddílu (toho nakopírovaného). Jsou li před tímto logickým oddílem nějaké jiné logické oddíly - skryjte je též.
 5. Překontrolujte vše, především vaše Boot položky, ještě dříve než vymažete vaši původní instalaci na primárním oddíle.

S komerčním programem zvaným Partition Magic je tento úkol ještě snazší: ve volném místě v rozšířeném oddíle si vytvořte prostor pro nový logický oddíl, nakopírujte do něj vše co je v původním primárním oddíle, potom z příkazového řádku napište: "sys ?:" (nahraďte otazník ? vaším novým oddílem). A to je vše! Také pro to můžete vytvořit další primární oddíl, je li potřeba. Ale vyvarujte se jedné věci; neměli byste změnit pořadí vašich oddílů Windows. Čili oddíl, který byl původně "c:" by měl být i potom c:. Je-li tomu tak, potom musí být tento oddíl první neskrytý primární nebo logický oddíl (jinými slovy skryjte všechny předcházející oddíly typu FAT ).

Jakmile bude váš "logický" oddíl s Windows 9x fungovat, nemá původní oddíl absolutně žádné omezení na instalaci jakéhokoli operačního systému a tento postup můžete opakovat kolikrát chcete, třeba pro několika-násobnou instalaci Windows 9x! Všimněte si další věci - spouštíte-li pomocí XOSL Windows 9x - tyto nemusí být umístěny v aktivovaném oddíle.

Možná že to následující obrázek vysvětlí lépe. Mé doporučení pro instalaci XOSL (obvykle ve skrytém oddíle) je instalovat jej do nevyhrazeného logického oddílu.

Struktura oddílů před:

Primární   Rozšířený

Windows 9x A
 
 
Logický

Prázdý
Logický

Prázdý
Logický

XOSL

Struktura oddílů poté:

Primární   Rozšířený

Cokoliv
 
 
Logický

Windows 9x A
Logický

Windows 9x B
Logický

XOSL

Pro běh "Windows 9x A" jenom skryjte první primární oddíl. Možná i pro jistotu druhý logický oddíl taky - alespoň během instalace. Pro Běh "Windows 9x B" skryjte první primární oddíl a také první logický disk (oddíl.


Nainstaloval jsem Windows NT nebo 2000 na logický oddíl a chci je odtud spouštět. Co bych měl udělat předtím než skryji primární (bootovací) oddíl (C:)?

Jeden způsob je zkopírovat potřebné spouštěcí soubory pro Windows NT nebo Windows 2000 z jejich primárních oddílů do cílových logických oddílů a potom skrýt původní primární oddíl. Skrývání je upřednostňováno u Windows ale ne v XOSL a obzvláště ne u Windows 2000. Odstraňte jejich písmenné přiřazení pomocí Správce oddílů (Disk manager) ve Windows NT (nebo Správa oddílů - Disk Management ve Windows 2000) v administrátorských nástrojích. Změňte vaší Boot položku, tak abyste mohli spustit systém (nabootovat) z logického oddílu a otestujte to. V případě úspěchu můžete primární oddíl bezpečně naformátovat a použít ho pro jiný operační systém nebo jiný účel.

Spouštěcí soubory potřebné pro Windows NT nebo Windows 2000:

a pro Windows 2000 také:

Pro jistotu zkontrolujte datum a čas, a nejste-li si jisti zkopírujte všechny systémové a skryté soubory z kořenového adresáře starého primárního oddílu do nového logického oddílu. Ujistěte se, že to je logický oddíl typu FAT a ne oddíl formátovaný souborovým systémem Windows NT nebo 2000. Pro přenesení systémových souborů použijte program BootPart. Přečtěte si jeho dokumentaci, zde jsou ve zkratce instrukce. Spusťte systém ze spouštěcí diskety (Win 9x nebo DOS) tak, aby byl viditelný oddíl, jehož spouštěcí oblast chcete upravit (ostatní oddíly skryté pomocí XOSL) a přeneste na něj systém z příkazového řádku napsáním: "bootpart winnt boot:c:". Ujistěte se příkazem "dir", že aktuální oddíl "C:" je opravdu ten, který chcete opravit.

Poznámka: pro Windows NT je nutno nainstalovat minimálně Service Pack Version 4.


Spouštění (Boot) OS z logického oddílu

XOSL umí spustit OS/2 Boot Manager, který zase posléze spustí samotný OS/2. Stačí pouze změnit nastavení vašeho Boot manažeru tak, aby ihned implicitně spouštěl systém z oddílu, kde se nachází OS/2. Takže jakmile XOSL spustí OS/2 Boot manažer vy jenom uvidíte jeho probliknutí na obrazovce a začne se spouštět OS/2. Nebo jestli chcete OS/2 Boot manažer jenom obejít, přidáte pouze nezbytné klávesové úhozy do vaší OS/2 Boot položky v XOSL. Je-li v OS/2 Boot manažeru vaším implicitním oddílem oddíl Warp přidejte jeden úhoz Enter do položky "KEYS" v okně nastavení XOSL. Potom až budete chtít spustit OS/2, XOSL předá klávesovému bufferu kód úhozu "Enter". Pak už ani neuvidíte probliknout okno Boot manažeru OS/2...

Pro ty co chtějí spouštět OS/2 z primárního oddílu odvede XOSL vynikající práci.


Pokud použiji XOSL, který OS potřebuje pro své spouštění aktivní primární, a který OS logický oddíl?

Který OS potřebuje aktivní primární a který logický oddíl pro spouštění pomocí XOSL?
Operační systém a verze Instalace do logického oddílu Spouštění z logického oddílu Umí používat víc než jeden primární oddíl Není potřeba mít oddíl aktivní pro spuštění systému
MS-DOS 6.22 Ne Ne Ne ?
DR-DOS 7.03 Ano Ne Ano Ano
MS-DOS 7 z Windows 95B Nepřímo (použijte "SYS") Ano Ne Ano
GNU/Linux Ano Ano Ano Ano
Oberon 2.3.6 Ano Ano ? Ano
Windows 95B Nepřímo Ano Ano (ale buďte velmi opatrní) Ano
Windows 98SE Nepřímo Ano Ano (ale buďte velmi opatrní) Ano
Windows ME ? ? Ano (ale buďte velmi opatrní) ?
Windows NT 4.0 Nepřímo Ano Ano Ano (pozn.: spouštěcí oddíl může být skrytý )
Windows 2000 ? Ano Ano Ano (pozn.: spouštěcí oddíl může být skrytý )


Testováno hlavně na zastaralém počítači 486DX bez rozšíření INT13 ale za použití EZ-Drive. Prosím oznamte jakékoli rozdíly, problémy, dodatky, kladné výsledky. Např. co třeba omezení nad 1024 cylindrů?

III. Vytváření oddílů

Velmi důležité: Buďte si vědomi následujícího problému: když instalujete některé operační systémy, jež používají svůj vlastní souborový systém, musíte být obezřetní do kterého logického disku v rozšířeném oddíle tento nový systém umístit. Operační systémy společnosti Microsoft počínaje MS-DOSem přes Windows 98 a dokonce i Windows ME mají ve svém kódu chybu, kdy je-li poslední logický oddíl (jednotka) v rozšířeném oddíle jednotka s pro ně neznámým souborovým systémem a existují-li vícenásobné viditelné FAT oddíly, použijí Windows poslední logickou jednotku jako FAT oddíl namísto následujícího primárního oddílu. Přitom si ovšem budou myslet, že velikost je právě taková jako u primárního oddílu. Může dojít k poškození dat!


Ale, jak lze vytvořit 4 primární oddíly obyčejným fdiskem? Protože, pakliže už jeden primární oddíl existuje, fdisk řekne, že "již jeden primární oddíl existuje", a nechce další vytvořit .

Většina verzí DOSových fdisků neumí vytvořit více než jeden viditelný primární oddíl a jeden oddíl rozšířený. Jestliže skryjete tento primární oddíl pomocí XOSL, potom se bude tento skrytý oddíl jevit jako "není-DOS oddíl". Jestliže skryjete všechny primární oddíly potom fdisk povolí vytvoření dalšího primárního oddílu - bude si myslet že primární oddíl neexistuje. Samozřejmě musíte zajistit dostatek místa pro vaše předpokládané oddíly. Vyhledejte si v dokumentaci podrobnější instrukce.


Když chcete vytvořit ještě jeden primární oddíl pomocí Partition Magicu a ten prohlásí, že Windows 9x nebudou fungovat pokud existuje víc jak jeden primární oddíl.

Skryjete-li v XOSL všechny ostatní oddíly kromě současného, nenastanou žádné potíže.


Windows se nechtějí spustit z rozšířeného oddílu a tak jsem začal vytvářet primární oddíly a oba Partition Magic a Ranish Partition Manager mi nedovolí vytvořit více než 4 primární oddíly. Co bych měl udělat?

Specifikace hlavního spouštěcího záznamu u pevných disků běžných počítačů povoluje maximálně 4 primární oddíly. Přitom každý primární oddíl může sám o sobě obsahovat jeden operační systém (nebo jen data), ale může být nastaven také jako oddíl rozšířený. Rozšířený oddíl uvnitř obsahuje jednotlivé logické disky (oddíly), jichž může být několik. Některé operační systémy můžou odkazovat na omezený počet disků (oddílů). Jiné operační systémy jako například Linux a BeOS, a mnoho odnoží Unixu, se umí spustit z rozšířeného potažmo logického disku. Windows se dokáží spustit z logického oddílu (mnoho lidí tuto věc běžně neví), ale tento typ instalace je malinko ošemetný (více informací najdete zde a v jiných dokumentacích). Dokonce je možné mít v počítači dva nebo více pevných disků, které dále umožní až 4 primární oddíly na jeden pevný disk. Tímto způsobem jste schopní spouštět 8 a víc operačních systémů z primárních oddílů a teoreticky tolik OS kolik vytvoříte logických disků. Nesmíte zapomenout na skrývání.


Jak vytvořit vícenásobné primární oddíly s nějakou DOSovou nebo spouštěcí disketou Windows?

Toto většinou požadujeme, chceme-li na pevný disk nainstalovat více než jeden OS. Rozdělování oddílů se může stát destrukční činností a měla by mu být věnována veškerá péče. Politika pravidelného zálohování je vřele doporučena

Vytvořte si spouštěcí disketu např.z Windows 9x (musí obsahovat alespoň format.com, sys.com a fdisk.exe) a překopírujte instalační soubory XOSL na další " XOSL Instalační" disketu.

Spusťte fdisk a vytvořte první primární oddíl. Ujistěte se, že zbude dostatek místa pro jiné operační systémy a datové oddíly. Restartujte počítač a naformátujte nový oddíl příkazem "a:\format c: /s". Ujistěte se že bude formátovat ten správný oddíl, jinak přijdete o data! Potom do tohoto oddílu nainstalujte XOSL přičemž použijte "DOS Drive" a ne instalaci do "Vyhrazeného oddílu (Dedicated Partition)". Tímto způsobem budete schopni XOSL otestovat a zvyknout si na něj. Později byste XOSL měli přeinstalovat do jiného oddílu (více informací získáte dále). Restartujte počítač a v XOSL vytvořte Boot položku pro disketu. V této chvíli musíte skrýt první oddíl.

Nyní vložte do mechaniky disketu a necháte naběhnout počítač z vaší Boot položky. Opět spusťte fdisk a vytvořte druhý primární oddíl. Nevšímejte si onoho "Ne-DOSového oddílu" poněvadž toto je váš skrytý oddíl.

Opět zrestartujte počítač a opakujte formátovací postup. Nezapomeňte změnit Boot položku a opět skrýt nový oddíl před restartem počítače.

Jestliže potřebujete třetí primární oddíl,stačí zopakovat výše zmíněný postup ještě jednou.

Až budete mít dle výše řečeného postupu vytvořeny potřebné oddíly, měli byste vytvořit ještě jeden speciální primární oddíl a to tzv. oddíl rozšířený. Tento oddíl "obsahuje" všechny logické disky (oddíly). Můžete si vytvořit tolik logických oddílů kolik chcete. Uspořádejte si vaše data v těchto logických discích. Mé doporučení je, že XOSL by mělo být nainstalováno v logickém (skrytém) disku a proto pro něj vytvořte ještě jeden logický disk.

Máte-li doma víc než jeden pevný disk, opakujte ten samý postup.Nezapomeňte, že každý pevný disk může obsahovat až 4 primární oddíly. Potřebujete-li více oddílů než jen 4 vytvořte logické disky (oddíly)

Nyní je ten správný čas pro přeinstalování XOSL do již dříve připraveného oddílu. Zrestartujte počítač a chvíli se věnujte vytvoření Boot položek pro všechny operační systémy, jež hodláte na počítači provozovat. U každé jednotlivé položky skryjte všechny ostatní okolo. Budete-li chtít sdílet data mezi operačními systémy, vytvořte jeden až dva viditelné logické disky. Naformátujte sdílené disky (oddíly) systémem FAT16, poněvadž téměř všechny operační systémy umí přistoupit na tento typ souborového systému.

Pokud náhodou nějaký operační systém přepíše XOSL, obnovte jej pomocí "XOSL Instalační diskety".


Jak DOS, Windows nebo OS/2 přiřazují názvy diskových oddílů?

Oddíl, ze kterého je systém spouštěn má vždy přiřazeno písmenko "c:\" a nezáleží na tom, jedná-li se o primární nebo logický oddíl. Posléze jsou písmenka přiřazována na každém pevném disku v pořadí (primární oddíl pevného disku hd2 jako d:|, primární oddíl pevného disku hd3 jako e:\, primární oddíl pevného disku hd4 jako f:\, a tak dále). Logickým oddílům jsou písmenka přiřazována podle aktuálního pevného disku např. pro pevný disk hd1 se budou logické disky 1-3 nazývat g:\ h:\ I:\, pro pevný disk hd2 budou logické disky 1-2 j:\ a k:\, a konečně pro třetí pevný disk hd3 bude 1 logický disk m:\. Nakonec bude zbytek primárních oddílů obsazen ve stejném pořadí jako u logických disků. Skryté oddíly nedostanou žádné písmenko a mějte na paměti, že v systémech typu DOS/Win/OS2 není podpora pro vícenásobné primární oddíly a bude viditelný jen jeden primární oddíl na každém pevném disku.

Pozn. Windows NT a 2000 nezmění již přiřazené písmenko i když bude oddíl odstraněn nebo skryt.


Předcházení změny písmena diskových oddílů při multibootu DOS, Windows nebo OS/2

Jestliže umístíte své oddíly ve správném pořadí, můžete se vyhnout změně písmenkovému přiřazení. Podíváme-li se na různé souborové systémy, asi nejběžnější je FAT. Proto vytvořte tento typ oddílů na začátku disku. Po nich umístěte FAT32 a nakonec jakýkoli NTFS nebo HPFS souborový systém. Unix a Linux nepoužívají písmenka, ale existují zase jiná omezení na tom kterém klonu Unixu.


IV. Instalace vícero operačních systémů na jeden počítač


Instalace Windows 9x nebo Windows ME

Prosím přečtěte si příklady, téměř v každém je pár užitečných informací.


Instalace GNU/Linuxu

Jestliže instalujete Linux, nainstalujte LILO do oddílu kde bude Linux. Varování , že nebudete moci spouštět Linux. si nevšímejte. XOSL zavede Linux bezproblémově.


Instalace Windows NT nebo Windows 2000

Pakliže instalujete Windows NT, vytvořte si oddělený oddíl typu FAT a naformátujte ho. Windows NT jej umí později převést na jejich přirozený NTFS souborový systém, tedy pokud si to přejete. Nyní zrestartujte počítač. Jakmile se objeví menu XOSL vytvořte si v něm Boot položku pro Windows NT a ujistěte se, že jste skryli všechny ostatní oddíly (kromě oddílu kam půjdou Windows NT). Zkopírujte (Clone) v menu XOSL Boot položku a upravte ji pro spuštění z diskety. Pojmenujte ji např. "Instalace Windows NT z diskety ". Nyní vložte do disketové mechaniky spouštěcí disketu WinNT a vyberte v XOSL spuštění položky "Instalace Windows NT z diskety " a začněte instalaci Windows NT. Po instalaci tuto položku spuštění můžete zakázat. Kdykoli později, až to bude potřeba, ji můžete opět povolit.

V případě že chcete použít instalační CD bude postup malinko odlišný. Nemusíte kopírovat (Clone) Boot položku Ale musíte spustit systém z položky pro Windows NT. Ihned poté vložte instalační CD Windows NT a zrestartujte počítač. Váš počítač by měl umět spouštění (boot) CD z BIOSu - tam bude "pořadí spouštění (boot order)" takto "CDROM, HARD DISK, FLOPPY". Po instalaci jenom vyjměte CD. Chcete-li ve Windows NT přistupovat na více oddílů, použijte Manažer disků (Disk manager) v Administrátorských nástrojích a přiřaďte jim písmenka jak chcete.

Nepodporuje li vaše CD-ROM spouštění (boot) z BIOSu, použijte XOSL verzi 1.1.5 nebo vyšší, která umí spustit (boot) instalační CD s Windows NT nebo Windows 2000.


Instalace BeOS 5 PE na vyhrazený oddíl

Zpráva od zkušeného uživatele operačního systému BeOS Rolanda:

Chcete-li nainstalovat BeOS 5 PE na vyhrazený oddíl a spouštět jej pomocí XOSL, nejdříve si projděte tyto stránky http://www.betips.net/misc.html a hledejte odkaz na 'Install Personal Edition to a real partition'

Vytvoření instalačního CD BeOS použitím Nero 5 CD Burning software pod operačním systémem Windows následujte odkaz 'create a BeOS installation CD' a zkontrolujte sekci 'Creating the CD from within Windows'. Všechno mi to fungovalo hned napoprvé.

Vytvořil jsem BeOS primární oddíl o velikosti 4 GB na mém #3 (28 GB) pevném disku. Později jsem tento oddíl přesunul na konec disku pomocí Partition Magicu 5 . S XOSL není problém spustit (nabootovat) cokoliv!

Příklad jak nastavit počítač pro spouštění následujících systémů (Windows 2000, Windows 98, Windows ME, SuSE Linux 7.0 a BeOS) přičemž XOSL bude nainstalováno ve vyhrazeném (vlastním) oddíle.

Měl jsem hlavně obavu o to, aby byly všechny systémy co nejvíce odděleny: žádný ze systémů nesmí mít propojení na druhý systém. Existovat může pouze pár sdílených oddílů pro data. Proto skrývejte co nejvíce oddílů, jen co to jde.

Mám 3 pevné disky:

 1. Oddíl s XOSL (může být logický)
  Windows ME primární odíl

 2. Linux na primárních oddílech (boot, root, swap)

 3. Primární oddíl s Windows 98
  dva logické disky v rozšířeném oddíle
  Primární oddíl s BeOS

Instalace byla kapku neortodoxní, ale jsem takový počítačový podivín a OPRAVDU NESNÁŠÍM zavaděč Windows NT. Windows 98 již byly nainstalovány.

Instalace XOSL

 • Nainstaloval jsem XOSL na vyhrazený diskový oddíl (první oddíl na prvním disku)

Instalace Windows ME

 • Vytvořil jsem primární oddíl typu FAT32 pomocí Partition Magica 5 pod Windows 98, nastavil oddíl jako aktivní
 • Odpojil jsem všechny pevné disky kromě disku #1 (Windows ME OEM verze nedovolí instalaci pokud najde již nějaký systém přítomný)
 • Start systému ze spouštěcí diskety Windows 98 (ne pomocí XOSL, abych se vyhnul aktivaci oddílu)
 • Naformátoval jsem oddíl - musel jsem - jinak si Windows ME stěžovaly, že nemůžou vytvořit dočasný adresář (temp)
 • Spustil jsem systém z instalačního CD Windows ME & a začal instalovat
 • Znovu jsem připojil všechny disky
 • Obnovil jsem XOSL po přepsání od Windows ME

Instalace Windows 2000

 • Odpojil jsem všechny pevné disky kromě disku #2
 • Spustil systém z instalačního CD Windows 2000 & nainstaloval systém (naformátoval jsem oddíl NTFS)
 • Připojil jsme znovu všechny disky
 • Přidal jsem Windows 2000 do nabídky XOSL, políčko 'swap drive' zaškrtnuté

Instalace Linuxu

 • Vytvořil jsem primární oddíly pomocí Partition Magica pro boot, swap a root (pozn. omezení 1024 cylindrů pro LILO)
 • Spustil jsem systém z CD a přiřadil & zformátoval primární oddíly (jenom jako pojistku). Nastavil jsem XOSL aby spouštělo (bootovalo) oddíl se jménem /boot.

Instalace BeOS

 • Vytvořil jsem BeOS instalační CD (viz. msg. 772)
 • Vytvořil jsem primární oddíl typu FAT na pevném disku#3 pomocí Partition Magicu
 • Spustil (nabootoval) jsem systém ze startovacího BeOS disku
 • nainstaloval & naformátoval oddíl systémem BeFS, avšak neinstaloval jsem zavaděč BeOS. XOSL spustí BeOS bez problémů

Jenom pár poznámek

 • Oddíl BeOS nelze přesunout pomocí Partition Magicu.
 • Instalace Linuxu do rozšířeného oddílu s logickými disky boot, root & swap měla na Windows ME podivný efekt. Ty najednou poznaly Disk D: jako typ RAW. Po reinstalaci Linuxu do primárních oddílů byl problém pryč (viz. msg. 723 a 725).
 • U Windows 2000 jsme nainstaloval příkazovou konzolu (command console). Nyní se objevuje ve spouštěcím menu Windows 2000. Doufám že ji nikdy nebudu muset použít...
 • HODNĚ skrývejte oddíly pomocí XOSL. Nezajistí to sice plnou ochranu a v Nástrojích pro správu Windows NT nebo 2000 bude většina oddílů vidět. Buďte opatrní.
 • Funkce Windows ME Obnova systému (System Restore) použije všechny dostupné FAT/FAT32 oddíly k vytvoření adresářů tzv. _Restore folders. Snažte se skrývat oddíly pomocí XOSL před znovu připojením pevných disků, tam kde je třeba. Ony _Restore adresáře nebolí, ale takhle mluví počítačový podivín. Tato funkce se dá vypnout, ale ne pro jednotlivé pevné disky. Na druhou stranu je to docela dobrá funkce, již mi dvakrát zachránila "život".
 • Je-li k dispozici pouze jeden pevný disk, nejdříve nainstalujte na první primární oddíl Windows 2000. Další operační systém "odstřelí" tolik prokletý NT zavaděč. Naformátujte oddíl s Windows 2000 formátem NTFS. Je to stejně lepší souborový systém a zamezí tomu, že Windows 9x uvidí tento oddíl. Windows ME tento typ oddílu VIDÍ, ale nemůžou s ním nic udělat. Avšak mohlo by to působit problémy při instalaci Windows ME. Windows 98 by měli jít nainstalovat bez problémů.

Poslední řádek: nastavení všech těchto věcí je skvělé plýtvání časem a spoustu věcí se při tom naučíte.

 • Roland

Limit 1024 cylindrů


Co to je "Limit 1024 cylindrů"?

Limit nebo bariéra 1024 cylindrů je omezení BIOSů některých počítačů. Nemá-li BIOS vestavěno tzv. rozšíření INT 13, žádný operační systém se nedokáže spustit z oddílu který, přesahuje za tuto bariéru (něco přes 8GB). Novější BOISy již toto umí. Umožní operačnímu systému spustit se za touto oblastí jen pokud to operační systém umí využít. DOS toto nedokáže. Neumí to ani OS/2 Warp 3 a 4. GNU/Linux s novější verzí LILO (verze 0.21.4.2 nebo novější) toto umí. Původní Windows NT (bez Service pack 4 nebo novějšího) to neumí. Windows 98, a snad i Windows ME tento limit neumí překonat.


Musíte instalovat spouštěcí soubory jakýchkoli operačních systémů do oblasti nepřesahující velikost 1024 cylindrů, aby byly operační systémy schopny spouštění?

To záleží na operačním systému. Pokud zavaděč systému nezná tzv. rozšířeni INT 13, pravděpodobně se ani nepokusí spustit oddíl, jehož oblastí prochází hranice 1024 cylindrů. I když spouštěcí soubory mohou být instalovány na začátek oddílu, když je systém poprvé instalován, není zaručeno, že zůstanou na svých místech po nejrůznějších upgradech a záplatách (patches) a to včetně přesunování oddílů pomocí Partition Magica (např.). Samozřejmě to musí podporovat i váš hardware.


LILO nad oblastí 1024 cylindrů

Jedna skvělá zpráva od Petera:

Váš BIOS musí vyhovovat triku jenž LILO používá. Jinými slovy, pokud je verze vašeho BIOSu starší než z roku 1997, šance, že to bude fungovat je nulová...

Nedávno jsem to úspěšně aplikoval na svém laptopu (předtím se to povedlo i na mém osobním počítači).

Nuže zde je v krátkosti postup, jak jsem to provedl.

1. Vytvořil jsem oddíly. (Je to z paměti tak to asi nebude přesné):

hda1   Windows 2000   (FAT32)   okolo 7 GB
hda2 rozšířený oddíl okolo 2.7 GB
hda5 /boot (ext2) okolo 16 MB
hda6 / (ext2) okolo 2.5 GB
hda7 (Linux Swap) okolo 133 MB

Na to jsem použil Partition Magic.

2. Nainstaloval jsem Windows 2000 do jejich oddílu

3. Z internetu jsem stáhnul nejnovější verzi LILO (Alespoň verzi 0.21.4.2 či novější).

4. Nainstaloval jsem Redhat 6.2.

V podstatě nezáleží kam necháte LILO nainstalovat, poněvadž stejně nebude fungovat dokud ho nenahradíte novější verzí. Já jsem ho nainstaloval do oddílu /boot . Takto jsem pořád mohl spouštět Windows.

VELMI DŮLEŽITÉ: Až se vás to zeptá, jestli se má vytvořit spouštěcí disketa NECHÁTE ji vytvořit.

5. Použijte spouštěcí disk, aby jste se dostali do Linuxu.

Nejsem si jist, jak dobře Linux ovládáte, ale poskytnu vám kroky tak jak jsem postupoval já abych LILO přiměl k nainstalování. (Pozn. V Linuxu jsem jenom začátečník, takže tohle nemusí být nutně nejlepší cesta, ale já vím, že to tak funguje.). (Cokoli co je psáno mezi znaky * je příkaz)


*cd /mnt*
*mkdir /win*  (Vytvářím adresář jako propojení na oddíl, kde jsou 
        Windows ).

*mount -t vfat /dev/hda1 /win*  (Windows byly na disku hda1 takže 
                 odpojuji jejich adresář)
*cd /usr/src*  (Sem si dávám všechny svoje zdrojové programy)

*tar xzvf /mnt/win/(adresář s vaším souborem LILO.tar )/lilo-21.5.1.tar.gz*

*cd lilo-21.5.1*

*make*

*make install*  (Tohle nastaví a nainstaluje LILO.)

Nyní musíte nakonfigurovat LILO souborem Config file.

Použijte svůj oblíbený textový editor. Já používám pico

*pico /etc/lilo.conf*

(Můj konfigurační soubor lilo.conf pro LILO vypadá asi takhle).

******Start lilo.conf file************
boot=/dev/hda5
map=/boot/map
install=/boot/boot.b

prompt
timeout=50

lba32

default="Linux 2.2.14"

image=/boot/vmlinuz-2.2.14-5.0
  label="Linux 2.2.14"
  read-only
  root=/dev/hda6

image=/usr/src/linux/arch/i386/boot/bzImage
  label="Linux 2.4-pre9"
  read-only
  root=/dev/hda6
********End lilo.conf file************

  

Všimněte se že volba "lba32" je potřeba k tomu, aby LILO fungovalo.

Také je-li LILO nainstalováno, v adresáři /usr/src/lilo-21.5.1 se nachází soubor pod jménem Disk.com. Nakopírujete-li tento soubor na spustitelný disk, necháte z něho nastartovat systém a spustíte onen soubor, dozvíte se, zdali váš BIOS podporuje lba32 volání.


VI. Různé


Jak vlastně XOSL 1.1.x v principu pracuje

Existují tři kroky, které popisují činnost XOSL:

 1. Start XOSL
 2. Běh XOSL
 3. Spouštění operačního systému (spouštění Boot položky).
 1. MBR (první sektor pevného disku) obsahuje krátký zavaděč kódu IPL (Initial Program Loader, či jak to chcete nazývat) a tabulku oddílů. Po instalaci, XOSL nahradí standardní IPL svým vlastním zavaděčem, jenž zavede samotné XOSL. Tento IPL nahraje XOSLLOAD.XCF a spustí ho. Poté XOSLLOAD.XCF nahraje všechny XOSLIMGx.XXF soubory (vlastní boot manažer), a vykoná je. Vzhledem k určitému kódovému omezení zavaděče IPL, nemůže tento ihned zavést samotný Boot manažer.

 2. XOSL samotné je, klasická aplikace jako každá jiná. Hlavní část je napsaná v jazyce C++. Ještě sice existují některé soubory psané v jazyce C, ale ty v budoucnu vymizí. A konečně je tam i část psaná ve strojovém jazyce, hlavně pro činnosti na té nejnižší úrovni (přepínání módů, přístup na disk, atd.).

 3. Samotné spouštění se týká tří věcí: aktivace oddílů, skrytí oddílů a vlastní spouštěcí proces. Aktivování oddílu znamená nastavení příznaku v tabulce oddílů na hodnotu 0x80 (128). Jedná-li se o skrytí, XOSL pozmění tzv. ID číslo samotného oddílu. A nakonec ke spouštění. XOSL zavede první sektor vybraného oddílu do paměti na adresu 0000:7c00 a spustí (vykoná) jej.

Spouštění Windows nebo DOSu z druhého nebo později přidaného pevného disku

Q: Nyní mám 2 IDE pevné disky. Když spustím Windows z toho druhého disku, systém běží v DOS kompatibilním módu a Windows jsou pomalé jako šnek. Také se objevuje hláška, že "MBR byl napadnut virem či co". Je nějaký způsob jak přinutit Windows na druhém disku, aby se nespouštěly v DOSové módu pokud je spouštím pomocí XOSL?

A: Při spouštění Windows z druhého pevného disku nezatrhávejte položku "Swap hard disk", pouze skryjte všechny (nebo alespoň primární) oddíly typu FATxx na prvním pevném disku.


EZ-Drive a XOSL 1.1.x

Nejdříve potřebujete vědět něco o EZ-Drive. EZ-drive je DDO (Dynamic Drive Overlay) program, jenž byl napsán s cílem, aby se zpřístupnily disky větší než 1024 cylindrů (cca 8GB) u počítačů s BIOSem, který je nedokáže ovládat. Toto opatření se přijalo v době, kdy se objevily disky větší než 504 MB. MBR nahraje EZ-Drive. Mám pocit, že první cylindr je použit pro samotný program a pro až 10 záloh "nahrazené MBR". Jakmile jsou zálohy plné, EZ-Drive přestane zálohovat MBR a snad i může ztratit nové oddíly (několikrát se mi to stalo - teď už používám freewarový program MBRWork,kterým si provádím sám zálohování. Také existuje program vymazání těch "nepříjemných záloh" jenž se jmenuje "baktrak.exe" od tvůrců MaxBlastu, což je jenom jiná verze EZ-Drive. Nefunguje ovšem se všemi verzemi EZ-Drive.

Pokud vím EZ-Drive potřebuje aktivní primární (ale mohl by být skrytý) oddíl a může pouze spouštět (bootovat) oddíly DOS, Windows nebo jiný boot sektor s identifikačním kódem 0AA55h. Takže jedna možnost je, použít spouštěč z Windows NT nebo 2000 a druhá možnost je, změnit ono magické číslo nějakým diskovým editorem jako třeba "PTS DiskEditor".

Philippe Guillemette zjistil důvod proč EZ-Drive neumí rovnou nahrát XOSL (mezi verzí 1.1.0 a 1.1.5) coby druhého bootmanažera (ve vyhrazeném oddíle):

Chvíli jsem si to procházel a potom jsem uviděl ve zdrojovém kódu XOSL, že identifikační kód spouštěcího sektoru je 0534Fh. Vypadá to, že EZ-Drive prostě *musí* vidět standardní identifikační kód spouštěcího sektoru a to 0AA55h, aby dovolil spuštění oddílu i když je oddíl v tabulce oddílů nastaven jako "aktivní". Co je zajímavé, že typ oddílu není důležitý.

Jak nainstalovat XOSL 1.1.5 jestliže jste nuceni používat EZ-Drive:

 1. Předpokládejme, že je již EZ-Drive nainstalován
 2. Připravte si pro instalaci XOSL jeden malý primární aktivovaný oddíl (1 MB je víc než dost)
 3. Zálohujte vaší MBR. Pro tyto účely vždy používejte disketu (nejspíše s freewarovým programem MBRWork, jenž je úplně jednoduchý a dokáže také jiné zajímavé věci.
 4. Nainstalujte XOSL do vyhrazeného oddílu bez restartu počítače. Neinstalujte ale " Smart Boot Manager" pro spouštění systému z CD-ROM-u, jinak přijdete o první stopu pevného disku, kde je umístěn právě EZ-Drive. Místo toho nainstalujte "Smart Boot Manager" ručně na disketu. Velmi užitečná funkce ;-).
 5. Použijte některý diskový editor (Já používám PTS DiskEditor) a změňte identifikační kód spouštěcího sektoru z původní hodnoty od XOSL 0534Fh na standardní 0AA55h kterou již EZ-Drive umí spustit.
 6. Obnovte MBR, aby se EZ-Drive spustil znovu (může se několikrát zopakovat pomocí instalačního disku EZ-Drive - buďte opatrní).
 7. Zrestartujte počítač, nastavte preference v XOSL jako obvykle, ale skryjte tento oddíl ve všech Boot položkách nebo změňte ono ID číslo souborového systému na typ jako používá "XOSL" tj. 78h nebo podobné - k tomuto účelu můžete využít vestavěný Ranish Partition Manager přímo z XOSL. Nezapomeňte také , že se nesmí aktivovat žádný jiný oddíl kromě tohoto. Neobávejte se o spouštění Windows z neaktivního nebo dokonce z logického oddílu. XOSL si s tím snadno poradí.

Pokud potřebujete podrobný postup pro použití se zavaděčem Windows NT nebo 2000, zde to je (DŮLEŽITÉ: restartujte počítač jen, je-li to dovoleno):

 1. EZ-Drive je již nainstalován, ale nejdřív si zálohujte MBR. Pro tyto účely použijte vždy disketu (nejspíše s freewarovým programem MBRWork, jenž je úplně jednoduchý a také dokáže jiné zajímavé věci.
 2. Zavaděč systémů Windows NT či 2000 lze najít někde na www.bootdisk.com . Jsou potřeba pouze dva soubory : ntldr a Boot.ini. Nakopírujte je do aktivovaného primárního oddílu. Oddíl by v současné době (XOSL 1.1.5) neměl být FAT12 (menší nežli 32MB).
 3. Vytvořte spouštěcí sektor zavaděče NT loader pro tento oddíl pomocí programu BootPart. Rychlé instrukce: Spusťte systém z tohoto oddílu v DOS módu pomocí spouštěcí diskety Windows nebo DOS a na příkazový řádek napište "bootpart winnt boot:c:".
 4. Ručně změňte položku Boot menu v souboru boot.ini nebo pomocí programu BootPart tak, aby se nahrál "MBR z XOSL" (podívejte se na příklad)

  Příklad souboru boot.ini:

    [boot loader]
    timeout=1
    default=C:\curr_mbr.xcf
    
    [operating systems]
    C:\curr_mbr.xcf="XOSL"
    C:\BOOTSECT.W95="Win 95 Command Prompt" /win95
      
 5. Nainstalujte XOSL do tohoto DOS oddílu (nevyhrazeného) bez restartu počítače a neinstalujte "Smart Boot Manager" pro podporu spouštění systému z CD-ROM jinak přijdete o první stopu na pevném disku, kam bude umístěn EZ-Drive. Místo toho nainstalujte "Smart Boot Manager" ručně na disketu. Velmi užitečná funkce ;-).
 6. Obnovte MBR, aby se spustil opět EZ-Drive (může být provedeno pomocí instalačního disku EZ-Drive disk - buďte opatrní).
 7. Restartujte počítač, nastavte preference jako obvykle, ale skryjte tento oddíl ve všech Boot položkách. Také si pamatujte, že se nesmí aktivovat jiný oddíl než tento. Neobávejte se o spouštění Windows z neaktivního nebo dokonce z logického oddílu. XOSL si s tím snadno poradí...

Ztratil jsem LILO a Linux už nestartuje. Jak to mohu opravit?

Vynikající příspěvek poslal Tom A. Honermann a dále vše vysvětluje:

Tak tohle se stalo:

Měli jste již Windows 9x nainstalovány.
Nainstalovali jste GNU/Linux.
GNU/Linux zapsal LILO do MBR (Master Boot Record) vašeho prvního disku a tím "odstřelil" záznam o Windows 9x v Mbr (což je normální).
LILO bylo nakonfigurováno, aby spouštělo buď Windows 9x nebo GNU/Linux.
Vy jste opět nainstalovali Windows 9x, které opět zapsaly svůj vlastní zavaděč do Mbr a přepsali tak LILO.

Co musíte udělat:
Nainstalovat LILO zpátky do MBR a použít jej ke spouštění obou operačních systémů jako dříve a nebo ještě lepší způsob, nainstalovat LILO do spouštěcího oddílu "/boot" nebo pokud nemáte tento oddíl tak do kořenového oddílu (root partition) "/". Oddíl, jenž použijete musí být uvnitř oblasti prvních 1024 cylindrů pevného disku nebo si sehnat novější verzi LILO (alespoň verzi 0.21.4.2 či a výše). Ke spouštění tohoto oddílu potom použijte XOSL.

Jak to udělat:


LI ERROR

Q: Mám Linux & LILO nainstalované na druhém pevném disku Když se je pokusím spustit LILO se zastaví s hláškou 'LI' Když odpojím první pevný disk, LILO naběhne v pořádku. Co bych měl udělat?

A: V tomto případě LILO očekává, že je na prvním pevném disku což je v případě, kdy je odpojen první pevný disk. Avšak pokud použijete XOSL ke spuštění LILO, LILO je na druhém pevném disku. Potom je přirozené, že se LILO nespustí. Řešením je překonfigurovat LILO, aniž by byl první pevný disk odpojen (budete muset spustit Linux z CD). Linuxconf nebo YAST by měli být schopni chybu napravit.

Pozn. také si všimněte, že váš /boot oddíl zmizel z /dev/hda? do /dev/hdb?!


Chyba "Žádný aktivní oddíl!"

Q: Problém, jenž mám je ten, že po spuštění systému z logického oddílu a následného puštění počítače, se ještě před XOSL objeví hláška "no active partition found error". Musím potom resetovat aktivní oddíl použitím FDISKu. Je z toho nějaká cesta ven?

A: Jakmile spustíte systém z logického oddílu XOSL ho zaktivuje. Avšak vašemu BIOS se po restartu počítače nelíbí, nenajde-li žádný primární oddíl aktivní a tudíž ona chyba. Řešením je odškrtnout políčko 'Activate' v dialogu XOSL pro onen logický oddíl.


Ruční záloha souborů XOSL.

Nikdo neví, kdy to budete potřebovat a proto si zálohujte tyto soubory u verze 1.1.x:

Jak obnovit zálohu záleží na situaci. Není-li XOSL vůbec nainstalováno nainstalujte ho a přepište tyto tři soubory zálohovanými.

Je-li XOSL nainstalováno, bude stačit jenom přepsání.

DŮLEŽITÁ POZNÁMKA: soubory jiných verzí nebudou kompatibilní mezi sebou! Pouze je-li podporován jednoduchý upgrade, můžete je vyměnit navzájem.


Nainstaloval jsem Windows NT do druhého oddílu. Po restartu se počítač zastaví, aniž by se objevil zavaděč NT...

Windows NT bez Service Packu 4 nebo vyššího se musí spustit pouze z prvních 4 GB pevného disku. Problému s většími disky se vyhneme třemi instalačními disketami vytvořenými při instalaci. Až budeme požádáni dodáme ovladač ze Service Packu 4 a konkrétně to je soubor ATAPI.SYS. Buďte si vědomi že toto řešení funguje, ale spouštěcí proces trvá poněkud déle.

Viz. následující článek na těchto adresách: Q197295 A Q102873. Avšak nějak vám zapomenou sdělit, že máte nakopírovat ATAPI.SYS jako NTBOOTDD.SYS do stejného adresáře jako je soubor BOOT.INI.

Též Ranish Partition Manager umí potlačit tento problém. Prohlédněte si jeho dokumentaci kvůli bližším podrobnostem.


Skrývání oddílů ve Windows NT nebo 2000

Q: Jakmile spustím Windows 2000, dostanu se k dialogu přihlášení, ale ten je jen nekonečnou smyčkou přihlášení, odhlášení a ukládání nastavení. Windows 2000 začnou fungovat, jestliže odstraním XOSL a oddíl aktivuji. Co bych měl udělat?

A: Toto nejspíš nastalo, byl-li při instalaci Windows 2000 viditelný nějaký další oddíl. Je jedno skryjeme-li tento oddíl později v XOSL. Windows 2000 si jej pamatují a vždy mu přiřadí písmeno. Proto v XOSL neskrývejte oddíly, jež jsou již viditelné ve Windows 2000. Tenhle operační systém chce o vašich oddílech vědět všechno, a když mu je schováte, je z toho zmatený a "restartuje" se dokola, aby si znova načetl preference a opět se restartoval.

Namísto toho pro změnu viditelnosti jděte ve Windows 2000 do nabídky "Správa počítače>Správa pevných disků" vyberte váš oddíl, klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte "Změnit přiřazení a cestu k disku." Nyní klikněte na tlačítko "Odstranit" a tím dojde k efektivnímu odstranění písmene z registru Windows a následně lze v XOSL oddíl skrýt. Stejnou cestou (ale kliknutím na "Přidat") můžete připojit kterýkoli (i skrytý) oddíl do systému. Ve Windows NT použijte Manažera disků v Administračních nástrojích. Pamatujte si, že jakmile jednou přiřadíte písmeno oddílu, zůstane tento oddíl v systému viditelný, dokud přiřazení neodstraníte a nezávisle na tom, zda ho XOSL při spuštění počítače skryje nebo ne.


VII. Shrnutí

Omezení 1024 cylindrů (bariéra 1024 cylindrů)!
Mnoho operačních systémů to má alespoň během náběhu systému; váš BIOS musí podporovat rozšíření INT 13 pro potlačení hraničního omezení
BIOS
kontroluje a řídí váš hardware na té nejnižší úrovni
Boot položka
přečtěte si prosím příručku k XOSL ještě jednou
EZ-Drive, Manažer diskových oddílů
dynamic drive overlay (DDO) programy používají když BIOS nebo operační systém neumí pracovat s velkými pevnými disky; pomůže upgrade vašeho BIOSu nebo hardwaru pokud lze
FAT12
souborový systém pro diskové oddíly menší nežli 32MB
FAT16
základní souborový systém Windows
FAT32
souborový systém pro efektivní používání vašich Windows oddílů
fdisk
nejjednodušší manažer diskových oddílů
souborový systém
struktura zapsaných informací pevném disku, disketě, jednotce Zip...
format
základní program pro (znovu)obnovení souborového systému
HD
pevný disk; obsahuje operační systém a vaše data, důležitá část vašeho počítače
IPL
Initial Program Loader - nahrává operační systém (OS); umístěn v MBR, vykonán BIOSem
LILO
LInux LOader; umí zavést téměř každý operační systém na bázi PC
MBR
Master Boot Record; velmi důležitá vašeho pevného disku obsahuje tabulku rozdělení oddílů a IPL
multi-boot
používání více než jednoho operačního systému a/nebo vícenásobné verze jednoho operačního systému
NTFS
souborový systém Windows NT či 2000; bezpečnější a účinnější než FAT
OS
Operační systém
Diskový Oddíl (partition)
Zásobník pro souborový systém
oddíl (partition), aktivace oddílu
některé zavaděče OS (resp. jejich IPL abychom byli přesní) potřebují aktivaci aby věděli z kterého oddílu se mají spouštět
oddíl (partition), rozšířený (extended)
zvláštní druh primárního oddílu, jenž slouží jako zásobník pro logické oddíly
oddíl (partition), skrytí (hiding)
Windows obvykle nemají možnost vidět skryté oddíly, ale data tam stále jsou
oddíl (partition), logický (logical)
stejný jako primární, kromě toho, že logických oddílů (disků) může být víc než 4 na jeden pevný disk, což je omezení u primárních oddílů (logické oddíly žijí uvnitř rozšířených oddílů)
oddíl (partition), primární (primary)
Zásobník pro vaše OS a data, každý pevný disk může mít maximálně 4 oddíly
tabulka rozdělení oddílů (partition table)
obsahuje informace o primárních oddílech na pevném disku
PC
Osobní počítač (Personal Computer)
VESA
Video Electronics Standards Association - vytvářejí normy pro grafické karty

VIII. Odkazy

XOSL - špičkový boot manažer
http://www.xosl.org/
http://xosl.sourceforge.net/

Ranish Partition Manager - špičkový manažer diskových oddílů; užitečný také pro fyzické kopírování (klonování) diskových oddílů
http://www.users.intercom.com/~ranish/part

Partition Resizer - pěkný nástroj pro diskové oddíly (zvětšení ,zmenšení)
http://members.xoom.com/Zeleps

BootDisk - užitečné nástroje, bootovací disky všeho možného
http://www.bootdisk.com/

BootPart - zajímavý program pro multiboot obecně
http://www.winimage.com/bootpart.htm

Instalace pevného disku do počítače a kopírování WIN95 - spousta informací o kopírování Windows do jiných oddílů
http://thef-nym.sci.kun.nl/~pieterh/copying-win95.html

DOSLFNBK - záloha a obnova dlouhých jmen a atributů v čistém DOSu
http://www8.pair.com/dmurdoch/programs/doslfnbk.htm

GNU/Linux - špičkový operační systém, který je zdarma
http://www.linux.org/
http://www.freshmeat.net/

LILO - LInux LOader
http://www.lilo.org/
http://www.freshmeat.net/

MBRWork - zajímavý freewarový program pro zálohu, obnovu, nebo vymazání vaší MBR; také užitečný pokud máte EZ-Drive
http://www.terabyteunlimited.com/

Partition Magic - komerční software od společnosti PowerQuest, ale asi nejlepší pro práci s diskovými oddíly
http://www.powerquest.com/

PTS DiskEditor - velmi užitečný (je zdarma) diskový editor
http://www.phystechsoft.com/

Smart Boot Manager - pěkný malý boot manažer schopný spustit spouštěcí (bootovací) CD z mechaniky CD-ROM
http://btmgr.sourceforge.net/


IX. Obchodní známky

Všechna jména zmiňovaných produktů jsou obchodní známky nebo registrované obchodní známky příslušných vlastníků.


X. Poděkování

Geurtu Vosovi - za jeho eXtended Operating System Loader, dokumentaci a příslušenství k němu
Vijai K. Amarnathovi - pár zajímavých informací z dokumentace k jeho OSLoaderu
PowerQuestu - za spoustu informací a velmi jednoduchý ale nesmírně mocný manažer oddílů
Uživatelům XOSL - za posílání zajímavých dotazů a efektivních řešení
GNU/Linuxové komunitě - za špičkovou dobrovolnou práci
Philippe Guillemetteovi - za jeho řešení XOSL a EZ-Drive

Autoři: Filip Komar (mailto:filip.komar@email.si) a spoustě dalších, kteří poslali své příspěvky do konference XOSL (Neříkejte hlavně, že na ně máte Copyright)
Editor (Návrhy, Gramatika & a kontrola pravopisu v anglickém jazyce): David Denny: English (UK)
Konečná recenze a převod do formátu HTML: Geurt Vos


XI. Historie

Poznámka: formát datumu má tvar d.m.rrrr!

Verze 1.00 CZ

V anglickém jazyce:
Poslední změnu provedl: 6.3.2001 Filip
Poslední revizi provedl: 8.2.2001 David
Do HTML převedl: 1.3.2001 by Geurt

V českém jazyce:
Text z anglického jazyka přeložil: 7.10.2001 Jiří Šaněk (jiri.sanek@email.cz)
Recenzi provedl: Jaromír Rezek (rezek@seznam.cz)
Do HTML převedl?